Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

KINO OLYMPIA / POHJOINEN INTOHIMO

18 huhtikuu @ 16:00 - 17:40
13€

”Olen täysin hetero omasta mielestäni, kunnes jouduin tilanteeseen, jota en itsekään ymmärrä.”

Pohjoinen perunanviljelijäpariskunta opettelee uuden parisuhteen sääntöjä ja tapaa elää erilaisten seksuaalisten suuntautumisten ja tarpeiden koetellessa rakkauden rajoja.

Lyhyt synopsis:

Laajan pohjoisen maiseman keskellä perunanviljelijäpari opettelee tuoreen suhteen sääntöjä. Viisikymppinen Petri, kohdattuaan biseksuaalisuutensa, haluaa toteuttaa intohimojaan. Anu puolestaan joutuu kyseenalaistamaan odotuksensa parisuhteesta.

Pitkä synopsis:

Perunanviljelijäparin tuore suhde pohjautuu avoimuuteen ja rehellisyyteen. Biseksuaalisuutensa kohdannut viisikymppinen Petri opettelee olemaan uskollinen itselleen ja totuudellinen puolisolleen. Anulle Petrin toiveet oman intohimonsa toteuttamisesta herättävät uudella tavalla kysymyksiä omista toiveista ja vaatimuksista parisuhteessa. Pohjoisen tyhjien maisemien alta paljastuu miesten maailma, joka on yritetty pitää salassa niin puolisoilta, ympäröivältä yhteisöltä kuin osin myös itseltään.

OHJAAJAN SANA

Halusin tehdä dokumenttielokuvan, joka olisi aistillinen ja seksuaalisesti myötämielinen. Halusin kuvata pohjoisen tavallisten perheellisten ihmisten seksuaalisuutta yhteiskunnassa, jossa se herättää yhä syyllisyyttä ja häpeää. Tämä oli myös lähtökohta elokuvan kuvaustyylille, kun lähetyimme eroottisestikin  latautuneita, herkkiä hetkiä, jossa ihmiset ovat paljaimmillaan ja haavoittuvimmillaan. Toivoin kierrättäväni perinteistä melodramaattista kerrontaa pohjoisen syrjäseutujen hiljentyvään nykypäivään, jossa harva haluaa joutua yhteisössään huomiotikuksi.

Minulla ei ollut tarvetta minkäänlaiseen provokaatioon. Mieltäni kaihersi kysymys; miten voisi elää oikein rakkausuhteessa, mutta uskollisena myös itselleen?

Tämä neljä vuotta on ollut minulle tiivis oppimisprosessi ihmissuhteiden salaisuuksiin. Halusin dokumenttielokuvan keinoin pyrkiä kuvaamaan jotain näkymätöntä, melkein tunnistamatonta ajassamme, mutta elokuvaan sen eri vaiheissa osallistuneet miehet ja pariskunnat johdattivat minulle peremmälle rakkauden ja seksuaalimoraalin perusteisiin jakamalla elämästään syvän roudan maassa.

Petrin ja Anun tapaaminen oli elokuvan kehityksen kannalta ratkaisevaa. Meidän välillämme oli oikeanlaista kemiaa. Heidän peruskysymyksensä koski rakkauden tilaa, uskollisuutta itseään ja totuudellisuutta toista kohtaan uudessa suhteessa, joissa toinen kumppaneista osoittaa kiinnostusta myös omaa sukupuoltaan kohtaan. Yhteistyössä pääsimme kuvaamaan, kuinka Petri ja Anu aloittavat elämäänsä avoimessa suhteessa perunatilalla?

Vielä nykyäänkin valtaosa miehistä, jotka ovat naimisissa miesten seuraa etsivien naisten kanssa, elää ”kaapissa” ja salaa seksuaalisuutensa täysin, eikä heidän lähipiirinsä tai kukaan muu välttämättä tiedä siitä. He voivat olla tuntemattomia jopa kumppaneilleen ja ehkä jopa itselleen. Miehet, jotka harrastavat seksiä miesten kanssa, eivät välttämättä edes kyseenalaista heteroseksuaalisuuttaan.  Mutta kuten elokuvamme osoittaa, aivan lähellämme voi olla myös miehiä, jotka etsivät ulospääsyä salaisuuksien maailmasta. Vasta toisten silmissä voi tulla tilaa kasvaa täyteen mittaamme ihmisinä.

Mutta onko mahdollista ajatella toisin perinteisten heteroseksuaalisten suhteiden seksuaalisuutta ja rakkautta kun autoritaariset konservatiivit  piirit hyökkäävät vähemmistöjen ihmis- ja kansalaisoikeuksia vastaan molemmin puolin Atlanttia ja täällä kotona Euroopassakin?

 

Ikäraja 0

Kesto 1h 37min
Liput 13.00€
Ohjaaja Markku Heikkinen
Linkki Vieraile
Kieli Alkuperäinen
Tekstitys Ruotsi

Tiedot

Järjestäjä

Tapahtumapaikka