Kaustislaista kansanmusiikkiperinnettä ja Näppäripedagogiikkaa Hankoon

Lapset ja nuoret pääsevät tutustumaan kaustislaiseen kansanmusiikkiperinteeseen, kun Hangossa järjestetään Näppäri-kurssi. Kurssin opettajat saapuvat Kaustiselta, ja mukana on myös Näppäripedagogiikan kehittäjä, mestaripelimanni Mauno Järvelä. Kurssi huipentuu sunnuntaina 4. lokakuuta järjestettävään päätöskonserttiin.

Näppäripedagogiikka perustuu yhdessä soittamiseen, korvakuulolta oppimiseen ja musiikin iloon. Eri-ikäiset ja eritasoiset soittajat pääsevät musisoimaan yhdessä ja löytämään oman paikkansa suuresta musiikkijoukosta. Näin kansanmusiikkiperinne siirtyy luontevasti uusille sukupolville.

Kaustiselta saapuvat opettajat tuovat Hankoon vahvaa pelimanni- ja kansanmusiikkiosaamista. Mauno Järvelä on kehittänyt Näppäri-opetusmetodia ja tehnyt pitkäjänteistä työtä lasten ja nuorten kansanmusiikkikasvatuksen parissa.

”Näppäreissä tärkeää on se, että jokainen voi tulla mukaan omalla tasollaan. Yhdessä soittamisesta syntyy kokemus, jossa jokainen soittaja on tärkeä”, Järvelä kuvaa Näppäri-toiminnan ajatusta.

Kurssin järjestää Vanhempainyhdistys Cadenza yhteistyössä Raaseporin Musiikkiopiston kanssa.

Päätöskonsertti

Kurssi huipentuu lasten ja nuorten Näppäri-kurssin päätöskonserttiin sunnuntaina 4.10.2026 klo 14.

Haagapuiston koulu
Bromarvinkatu 36, Hanko

Konsertissa kuullaan kansanmusiikkia nuorten soittajien esittämänä. Luvassa on yhteissoiton energiaa, kaustislaista pelimanniperinnettä ja musiikin tekemisen iloa.

Konserttiin on vapaa pääsy. Tervetuloa kuuntelemaan ja kannustamaan nuoria kansanmusiikin taitajia!

Lisätiedot: Näppäri-kurssi / Cadenza

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *